piatok, 7 november, 2008Rotunda

Rotunda, ako nazývame osemuholníkovú budovu pri objekte Lesnej školy oproti Horárni Horský park, sa postupne premieňa na živý objekt, ktorý slúži verejnosti.

História a oživovanie Rotundy:

Rotunda bola pôvodne bufetom patriacim k Feikeho hostincu, ktorý sídlil v povojnových časoch v dnešnej Lesnej škole. Obidva objekty slúžili ešte v šesťdesiatych rokoch, no socializmus tu pohostinskú prevádzku zlikvidoval. V osemdesiatych rokoch objekty od pani Feikeovej odkúpila bratislavská ochranárska organizácia, čím ich zachránila od zániku. Od polovice deväťdesiatych rokov ich obhospodaruje Nadácia Horský park. Lesnú školu i Rotundu postupne zrenovovala, vrátila jej pôvodnú farbu a Lesnú školu začala prevádzkovať ako originálne spoločenské a kultúrne zariadenie.
Rotundu nadácia ešte v roku 2000 v spolupráci s tesárskym klubom Hoblina zachránila pred zrútením. Boli zrenovované odhnité nosné trámce a objekt bol vybavený trvanlivou strechou. Odvtedy sa Rotunda využívala ako skladište náradia.

Od leta 2008 sme začali Rotundu premieňať na objekt vhodný na verejnú službu. S príchodom entuziastu, umeleckého rezbára Roberta Schweighofera, začal objekt dostávať novú dušu. Bol zrealizovaný drenážny výkop okolo celej Rotundy na odvod dažďovej vody, objekt sa umyl a vyčistil, spojazdnili sa mechanizmy vyklápacích stien a spúšťacích okien, poopravovali sa okenné tabuľky.
V ďalšej fáze obnovovacích prác bola celá Rotunda heverom nadvihnutá a odborná firma mohla zabezpečiť odizolovanie podlahy od zemnej vlhkosti. Na izoláciu bol nanesený základný betónový poter. Ešte pred zimou sa stihlo realizovať položenie drevenej palubovej podlahy s vrstvou tepelnej izolácie.
Počas zimných mesiacov prebehli izolačné práce – zateplenie stien Rotundy nobasilom, ktoré realizoval skúsený odborník na revitalizáciu dreveníc a striech – Ing. Peter Nič. Izolácia bola zvonka obložená drevom a tým pádom ostala zachovaná unikátna vnútorná štruktúra prvorepublikovej drevenej stavby.
Na záver zimy 2009 bola do zatepleného objektu osadená (a otestovaná) piecka na drevo a Rotunda sa tým pádom stala celoročne prevádzkovateľná a schopná kedykoľvek uvítať malých aj veľkých návštevníkov.

Od jesene 2010 bude slúžiť Rotunda, podobne ako Lesná škola, na realizáciu programov pre deti a dospelých.

rotundarekzima09_01rotundarekzima09_02 rotundarekzima09_03


Zdieľajte!

Uzatvorené