on streda, 4 marec, 2009Prednáška o CSA s francúzskymi hosťami

csaKomunitou podporované poľnohospodárstvo (CSA – community supported agriculture) je idea založená na priamom prepojení farmárov s konzumentami. V princípe systém funguje tak, že ľudia sa dohodnú s lokálnou farmou na pravidelných dodávkach čerstvých plodín priamo do svojich domácností. Okrem nutričnej, ekonomickej a ekologickej role zastáva CSA ešte jeden dôležitý post v komunite. CSA spája spotrebiteľov s krajinou, v ktorej je pestovaná ich potrava a s ľuďmi, ktorí ju pestujú a obhospodarujú. Niektorí rodičia tvrdia, že ich deti začali jesť omnoho viac zeleniny potom, čo navštívili farmu a zažili po prvýkrát vzrušujúci kontakt s hospodárstvom. Väčšina fariem má pracovné dni pre ľudí, ktorí chcú robiť. Takmer všetky usporadúvajú oslavy žatvy, na ktorých sa môžu rodiny zúčastniť.
Takéto vedomosti nie sú užitočné len pre intelekt, ale aj pre ducha. Pre mnoho ľudí je snom mať farmu, ktorý sa ale v dnešnej spoločnosti nikdy neuskutoční. Vysoká cena pozemkov je jedna prekážka, nedostatok skúseností a zručností druhá. CSA bez ohľadu na to, prečo sme sa tak odpojili od pôdy, pomáhajú ľuďom pochopiť, čo obnáša pestovanie plodín a podieľať sa na posilnení miestnej ekonomiky.
Prednáška a diskusia na tému CSA sa uskutoční v pondelok 16. marca 2009 o 16.00 hod. v Lesnej škole oproti Horárni. Medzi hosťami budú odborníci z francúzska s bohatými skúsenosťami s programami CSA v Európe a vo svete ako aj priekopnícki farmári zo Slovenska, ktorí tieto aktivity u nás realizujú. Vstup voľný.

Zdieľajte!

Napíš reakciu