on utorok, 10 august, 2010Stretnutie so šerpom Ang Dawa

Pán Ang Dawa je šerpa spod Himalájí. Robí horského vodcu a sprevádza turistov a horolezcov. Vystúpil už 2 krát na Mt. Everest a na Cho Oyu. Ja som sa zoznámil s Ang Dawom počas mojej ostatnej „výpravy“ do Nepálu. Ang Dawa je v súčasnosti už druhýkrát na návšteve na Slovensku. Jeho veľkým snom je umožniť deťom z rodnej dediny lepšie a kvalitnejšie vzdelávanie. Pochopil, že najväčším nedostatkom menej vyvinutých krajín tzv. tretieho sveta je nízka vzdelanosť. Cez zvýšenie vzdelania sa môžu ľudia z týchto krajín stať naším rovnocenným partnerom. Na Slovensko prišiel s nápadom zlepšiť podmienky v škole v jeho rodnej dedine Patle formou projektu Shree Shivala School project. Prvé stretnutie s Ang Dawom sme v horárni Horský park absolvovali v januári 2009, teraz sa s ním stretneme vo štvrtok 19.8.2010 o 18:00 hod. v Lesnej škole na Horárni Horský park.Patle je dedina v Nepále 375 km východne od hlavného mesta Káthmandú. Žije v nej 4 500 obyvateľov, z toho asi 1 casino 500 detí. V dedine je základná škola s 5 triedami. Vzdelávanie je pre deti z dediny ukončené absolvovaním 5. triedy. Do najbližšej školy s druhým stupňom je potrebné ísť aspoň jeden deň peši. Preto po skončení 5 tried základnej školy väčšina chlapcov vo veku 10 – 12 rokov začína pracovať. Zväčša sa uplatnia ako horskí nosiči.
Cieľom projektu Shree Shivalya School je zlepšiť vzdelávanie detí v Patle village. V prvej etape chceme zo získaných prostriedkov zakúpiť do školy nábytok, knihy, zošity, perá a ceruzky pre žiakov základnej školy. Ak sa podarí nazbierať väčšie množstvo peňazí, mohlo by sa začať s modernizáciou školy v Patle. V novopostavenej prístavbe by mohol sídliť druhý stupeň školy pre deti od 12 do 16 rokov. V dlhodobej perspektíve je cieľom projektu nová škola s prvým aj druhým stupňom vzdelávania pre deti od 7 do 16 rokov.
Web-stránka projektu: http://www.patleschoolproject.com/index.php

Na stretnutí bude Ang Dawa premietať obrázky z Nepálu, z oblastí Everestu, Daulagiri, Manaslu a z Tibetu. Súčasťou premietania budú tiež ukážky školy v Patle a príspevok Slovenska k zlepšeniu podmienok výučby v škole.

Srdečne všetkých priateľov Himalájí a ľudí dobrej vôle pozýva organizátor Kajo Fröhlich a Nadácia Horský park.

Zdieľajte!

Napíš reakciu