on piatok, 24 január, 2014Z Horárne do sveta II.

Flag_of_Kenya19. 1. sa úspešne a s výbornou účasťou zahájil nový cyklus cestovateľských stretnutí na Horárni, “Z Horárne do sveta”. Prebádali sme Albánsko, Macedónsko a Miro Kropáček dal ešte aj krátky návod na to, ako sa dá vybrať do turistami prehliadaných krajín, ak vám nechýba trochu odvahy.

Druhé stretnutie a s tým spojená projekcia fotiek nás zavedie na africký kontinent. V nedeľu, 9.2. o 18:00 “pôjdeme” do Kene, ale možno trochu aj do okolia. Boba Baluchová a Palo Markovič tam mesiace žili a tak ich prednáška bude naozaj, ako sa vraví, “zo života”. 

“Keňu nemožno neľúbiť – hoci to má jeden háčik!” zhodne vyhlasujú a budú hovoriť a diskutovať o tom,

  • Ako asi vyzerá život ľudí v Keni – čím sa zaoberajú vo dne a v noci, v období sucha i dažďov, bez vody či elektriny?
  • Čím sa líši starostlivosť o deti, mladých aj tých najstarších v tejto ľudnatej republike?
  • Ako asi Keňu možno zažiť, precítiť, mediálne zobraziť?
  • Ako možno zabojovať s kultúrnymi stereotypmi a zažitými mýtusmi?
  • Prečo sa človek do Kene dokáže bezhlavo zamilovať a kedy z toho razom vytriezvie?

panorame_kenya2Niečo o Bobe Baluchovej

Novinárka, pedagogička a rozvojová pracovníčka. V roku 2013 koordinovala v Keni rozvojový projekt Trnavskej univerzity zameraný na sociálno-zdravotnícku starostlivosť o podvýživené deti do 5 rokov a ich matky v regióne Kwale. Venuje sa globálnemu vzdelávaniu, audiovizuálnej tvorbe, prepojeniu rozvojovej problematiky s mediálnou produkciou, ako aj aktivitám združení OZ P(l)uto a OZ DocUnion. Popri tom rada cestuje s partnerom Palom Markovičom a o všetkom dôležitom či zaujímavom i bloguje.  

Jej blog v rámci SME.sk sa dostal do výberu desiatich najzaujímavejších za rok 2013. Viac o Bobinej práci napríklad tu: http://bobabaluchova.blog.sme.sk a www.mediaaboutdevelopment.wordpres.com

a o Palovi Markovičovi:

Delí svoj čas medzi programovanie virtuálnych hudobných nástrojov a dokumentárnu fotografiu. Svoje pracovné povinnosti na 5 mesiacov odložil, aby mohol ako rozvojový dobrovoľník v Keni učiť lokálnych ľudí základy práce s počítačom. Zároveň so svojou partnerkou a spoluzakladateľkou OZ DocUnion nahrával video materiál pre dokument o novodobom misionárstve na africkom kontinente. V decembri získal ocenenie Dobrovoľník roka 2013 na pôde MZVaEZ SR, takisto je víťazom fotosúťaže „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci” 2013, organizovanej Platformou MVRO. 

Viac o Palovom projekte napríklad tu: http://www.trnava-live.sk/2013/08/26/rodak-z-trnavy-zvysuje-pocitacovu-gramotnost-ludi-na-pobrezi-kene/

Zdieľajte!

Napíš reakciu